(The Polish American Indian Friends Movement)Uwaga! Od 01.01.2014 strona PRPI ma wyłącznie archiwalny charakter i nie jest aktualizowana.
Zachęcamy do poszukiwania i poznawania Indian i indianistów w Internecie, w kraju i na świecie.
Polski Ruch Przyjaciół Indian to nieformalne środowisko polskich miłośników dawnych i współczesnych Indian obu Ameryk, fascynatów historii, kultury materialnej i duchowego dziedzictwa tubylczych ludów z Nowego - dla nas, Europejczyków - Świata. PRPI to krąg badaczy, obserwatorów i sympatyków współczesnych tubylczych Amerykanów, utrzymujących kontakty korespondencyjne (w tym przez Internet) i osobiste z podobnymi grupami i środowiskami w Europie i na świecie.

Polski Ruch Przyjaciół Indian to wciąż rosnąca grupa ludzi, której korzenie sięgają początku lat siedemdziesiątych, którzy indywidualnie oraz w grupach lokalnych i tematycznych rozwijają przez cały rok swe indiańskie pasje i zainteresowania, organizując rozmaite regionalne spotkania i imprezy indianistyczne, a latem - niektórzy od ponad dwóch dziesięcioleci - spotykając się na Ogólnopolskich Zlotach PRPI.

Polski Ruch Przyjaciół Indian to bogactwo i zróżnicowanie indywidualnych charakterów, postaw, wiedzy i doświadczeń tworzących go ludzi o różnym wieku, wykształceniu, pochodzeniu i poglądach. To wspólne tradycje, działania i marzenia. PRPI to nauki i wzory, które czerpiemy od ludzi i narodów, na przyjaźń których pragniemy zasłużyć.

Polski Ruch Przyjaciół Indian to coś, w czym my - współautorzy tych stron - od dawna uczestniczymy i co nadal pragniemy współtworzyć. To coś, co w znacznym stopniu wychowało nas i co wpłynęło na nasze charaktery i poglądy. PRPI to idea, którą kształtujemy wciąż od nowa, do poznania której zachęcamy i do której sami usiłujemy dorosnąć.


"Jak się zapisać do PRPI?"

Z powyższego wynika także i to, że: "...aby trafić do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian nie musisz się nigdzie zapisywać... Żeby być wśród nas nie trzeba się rejestrować, ani za nic płacić! Jeśli wszedłeś na tę stronę i przeczytałeś tych kilka zdań, to być może właśnie w tym momencie stałeś się jednym z nas! :)"
PRPI: jacy byliśmy, jacy jesteśmy, jacy będziemy...


Marcin Placek: "Dominanty światopoglądowe w ruchu indianistycznym"


"Polski Ruch Przyjaciół Indian wczoraj, dziś i jutro"
czyli długa historia polskich indianistów przez Marka Nowocienia spisana

Aleksandra Wojtaszek: "Polscy Indianie jako wspólnota kulturowa"

Anka i Fiedia: "Regiony kulturowe Rdzennych Ludów Ameryki Pn."


Maria Wiernikowska: "Winnetou? Nie znam faceta!" (1992)

Bluewind: "11 lat to też dobry czas na nowy początek..." (2002)

Indianie z białostockiej prerii" (2009)Zlot PRPI w Orłowie, lato 1997; Foto Co. Bluewind

Cztery dekady zlotów PRPI

Poszukujemy wspomnień i fotografii do internetowego archiwum PRPI. Napisz do nas!

Zlotowa etykieta
Uwaga! Od 01.01.2014 strona PRPI ma wyłącznie archiwalny charakter i nie jest aktualizowana.
Zachęcamy do poszukiwania i poznawania Indian i indianistów w Internecie, w kraju i na świecie.Zawiniątko Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian

Jak i po co powstało oraz gdzie dotąd było Zawiniątko
ofiarowane ludziom z Ruchu przez duchowego przywódcę Lakotów
Jamesa Robideau (Wicapi Wicasa - Człowieka Gwiazdę)Zobacz inne strony przyjaciół Indian

Powrót na początek strony

Powrót do strony głównej