Dwa zdania - zagranica


Zmarł Johnny Cash



Wódz Narodu Blackfeet z Montany, Earl Old Person, uhonorował zmarłego 4 sierpnia znanego pisarza Jamesa Welcha w najbardziej uroczysty sposób, w jaki mogą to zrobić Czarne Stopy - podczas specjalnej uroczystości ku pamięci Welcha, autora 7 powieści o współczesnych Indianach, odśpiewał przed całą salą najpierw pieśń wojowników, a następnie pieśń, którą otrzymał, gdy został wodzem swego plemienia. Zebrani na stojąco oddali honor nabardziej znanemu wśród współczesnych Blackfeetów, wielkiemu twórcy i wojownikowi pióra, ale też człowiekowi jak mało kto skromnemu i życzliwemu innym, zaś na zakończenie ceremonii Henrietta Mann podziękowała Stwórcy w języku Szejenów "za sprowadzenie tak niezwykłego człowieka na ten świat oraz za wszystkie jego dary i opowieści, które pozostawił na wieczność".



Ziemia dla Indian z Kanady



26.06.2003
28. rocznica Incydentu w Oglala, Pine Ridge
Oswiadczenie Leonarda Peltiera

(oryginał angielski)
4 Spotkanie Pamięci, Oglala, S.D., 26.06.2003



Kilkuset konnych wojowników z plemion Crow, Siuksów, Szejenów i Arapahów zjechało 25 czerwca 2003 do Montany na uroczystosci upamietniajace 127. rocznicę historycznej Bitwy pod Little Big Horn, w której połaczone plemiona Równin pokonały wojska generała G.A. Custera. Uroczystosci rocznicowe połaczone były z odsłonięciem wartego ponad 2 mln dolarow pomnika ku czci zwycieskich Indian, ktorego budowy od wielu lat domagali sie bezskutecznie tubylczy Amerykanie.
więcej na ten temat



Dyrekcja szkoły z Wellston w Oklahomie zabroniła 18-letniej Heather Mauritz, jedynej w klasie Indiance Nawaho, przyjsc na zakończenie roku szkolnego z majacym podkreslać jej tubylcze pochodzenie orlim piórem we włosach. Zdaniem dyrekcji byłoby to "zły przykład" w szkole, w której wszyscy maja jednakowe mundurki, bo podobna zgode i trzeba by wydać "np. komus, kto chciałby się ubrac jak Marilyn Manson".



Aroniakeha Elijah w kontrowersyjnej bandanie Irokezów. Foto Co. Becket Fund
Aroniakeha Elijah, 17-letni uczen z Fort Covington w stanie Nowy Jork wrócił do szkoły po 73 dniach zawieszenia w prawach ucznia za noszenie w klasie opaski na głowę (bandany) zakazanej przez władze szkolne z powodu skojarzen z atrybutami gangów młodzieżowych. Karę cofnięto dopiero, gdy prawnicy z Fundacji Becketa na rzecz Wolnosci Religijnej potwierdzili na prosbę dziadka chłopca - wodza Mohawków Jake Swampa - że noszenie bandany nie jest symbolem przynależnosci do gangu, lecz czescia tradycyjnej ceremonii dojrzewania chłopców Haudenosaunee (Ligi Irokezów).



11 lipca grupa członków organizacji The Seven Fires Foundation z Połnocnego Zachodu USA planuje wyruszyć z miejscowosci Porcupine w rezerwacie Pine Ridge do Waszyngtonu w liczacym 1700 mil Duchowym Marszu ("Spirit Walk"). Jego uczestnikom chodzi o zebranie funduszy na majacy na celu zachowanie i naukę języka tzw. "Lakota Project" z siedziba w Rapid City oraz podniesienie swiadomosci koniecznosci zachowania kultury i języka lakockiego (którym posługuje się obecnie mniej niż 1/4 członków plemienia).



Zarzucajac FBI brak postępów w toczacym sie niemrawo od 4 lat sledztwie w sprawie smierci dwóch Indian w graniczacym z rezerwatem Pine Ridge osiedlu Whiteclay w Nebrasce, lakocki działacz Tom Poor Bear wezwał do organizacji 7 czerwca kolejnego indianskiego marszu protestu. Sprzedajace od 4 do 6 milionow puszek piwa rocznie sklepy i bary w Whiteclay sa jednym z głównych zródeł zaopatrzenia w alkohol mieszkanców rezerwatu Pine Ridge, w ktorym sprzedaż alkoholu jest zabroniona.



W Oklahoma City zakończył się 3-dniowy Red Earth Native American Cultural Festival, połaczenie wystawy indiańskich dzieł sztuki oraz pow-wow, w którym suma nagród sięga 58 tys. USD. Specjalnym ambasadorem festiwalu Red Earth 2003 był John Herrington, pierwszy indiański astronauta, członek Narodu Chickasaw z Oklahomy. zobacz więcej



12 maja 2003 roku ponad 1700 przedstawicieli 546 organizacji z całego swiata zebrało się w nowojorskiej siedzibie ONZ na trwajaca 2 tygodnie druga sesję Stałego Forum do Spraw Tubylczych. Uczestnicy zwołanego w rok po zignorowanym przez media i społecznosć międzynarodowa pierwszym tego rodzaju Forum w Nowym Jorku, podsumowali kończaca się własnie Dekadę Ludów Tubylczych, której efekty oceniane sa skromnie ze względu na nieustajace spory wokół praw tubylczych między tubylcami a rzadami większosci z państw, na terenie których ludy te mieszkaja.



Laura Bush odwiedziła 7 maja indiańska szkołę w Kayenta w rezerwacie Nawahów w ramach kampanii na rzecz walki z analfabetyzmem. Żona prezydenta USA spotkała sie także z rodzina Lori Piestewa (wym. LOU-ri Pa-JES-ti-ła), Indianki Hopi poległej na wojnie w Iraku.



1 maja 2003 roku uwięziony działacz Ruchu Indian Amerykańskich (AIM) Leonard Peltier zwrócił sie do sadu w Minneapolis z pozwem o zniesławienie przeciwko Paulowi DeMain, redaktorowi naczelnemu znanego tubylczego pisma "News From Indian Country", którego teksty okreslił jako nieodpowiedzialne, fałszywe i obrazliwe. DeMain wielekrotnie pisał o zwiazkach Peltiera ze smiercia Anny Mae Aquash, innej działaczki AIM zamordowanej w grudniu 1975 roku w budzacych do dzis kontrowersje okolicznosciach, a także o bezposredniej (choć nigdy nie udowodnionej w sadzie) odpowiedzialnosci Peltiera za smierć dwóch agentow FBI, zastrzelonych w rezerwacie Pine Ridge 26 czerwca 1975 roku.



Do wrzesnia 2003 odroczono w Rapid City proces 50-letniego Lakoty Arlo Loking Clouda, oskarżonego (wraz z Johnem Grahamem z Kanady) o zamordowanie w 1975 roku głosnej działaczki Ruchu Indian Amerykańskich (AIM) Anny Mae Aquash. Jako młody członek AIM ten od lat bezdomny alkoholik z Denver miał zostać namówiony do wykonania egzekucji na znanej w AIM Indiance Mikmak, podejrzewanej wówczas przez częsć liderów Ruchu o współpracę z FBI.



Nelson Vargas Rueda, członek Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) został oskarżony o zamordowanie w marcu 1999 roku trójki Amerykanów przebywajacych wówczas w Kolumbii z misja pokojowa. Członek lewicowej zbrojnej organizacji antyrzadowej, odpowiedzialny za smierć Ingrid Washinawatok, znanej indiańskiej działaczki z plemienia Menominee, Terence'a Freitasa i Lahee'Enae Gaya, tubylczego Hawajczyka, ma zostać poddany ekstradycji i sadzony w USA.



Głosy z Wounded Knee 1973 - 2003


Duchowy marsz Siuksów Oglala z czterech stron rezerwatu Pine Ridge do historycznego cmentarza w Wounded Knee, zakonczony forum mieszkańców i pow-wow, rocznicowe spotkanie ku czci poległych członków i weteranów Ruchu Indian Amerykańskich (AIM) w pobliskim Kyle oraz koncert Johna Trudella i grupy Indigenous w Rapid City to główne akcenty obchodów 30 rocznicy okupacji Wounded Knee w Dakocie Pd. Zainicjowana 27 lutego 1973 roku i trwajaca 71 dni i nocy zbrojna akcja tradycyjnych Oglalów i wspierających ich członków AIM z całego kraju przeciwko polityce władz federalnych i popieranemu przez rząd USA ówczesnemu kontrowersyjnemu szefowi Rady Plemiennej Pine Ridge Richardowi Wilsonowi, przy 2 ofiarach smiertelnych i 300 aresztowanych, pozostaje do dzis zarówno najsłynniejszym protestem amerykańskich Indian w XX wieku, jak i żywym zródłem dyskusji i konfliktów - ale i inspiracji - dla współczesnych Oglalów.



Wiesci z Ameryki Poludniowej
(20.03.2003)

Wiesci z Ameryki Poludniowej
(02.03.2003)



Kongresman Jim Gibbons i senator Harry Reid z Newady planują ponowne wniesienie pod obrady Kongresu USA nie uchwalonch w poprzedniej kadencji dwóch zbliżonych projektów ustaw, przewidujących wypłacenie 6 tysiącom Zachodnich Szoszonów 137 milionów dolarów rekompensaty i odsetek za ponad 23 miliony akrów ziem plemiennych odebranych Indianom z pogwałceniem traktatu z Ruby Valley z 1862 roku. Pomimo oporu ze strony częsci bardziej tradycyjnych i przywiązanych do dawnej bazy ziemskiej członków plemienia, w tym znanych w swiecie siostr Marii i Carrie Dann, zdecydowana większosc Zachodnich Szoszonów, żyjących obecnie w Newadzie, Utah, Idaho i Kalifornii, opowiedziała się w niedawnym referendum za przyjeciem przyznanego im jeszcze w 1979 roku przez Komisje Roszczen Indiańskich (ICC) finansowego odszkodowania.



Chociaż demokratyczny senator z Dakoty Południowej Tom Daschle i gubernator stanu Mike Rounds zaproponowali działania zmierzające ku pojednaniu skłóconych ze sobą Indian i białych, w tym zorganizowanie latem wspólnej konferencji tubylczych i nie-tubylczych przywódców, to amerykańska Komisja Praw Człowieka zgromadziła już tomy dokumentów potwierdzających powszechną wciąż w Dakocie Pd. nierównosc wobec prawa. M.in. w lutym 2003 roku legislatura stanowa odrzuciła wniosek o zmianę przepisów zakazujących wieszania różnych przedmiotów na samochodowych lusterkach wstecznych (Indianie wieszają tam dream catchery i inne ważne dla ich kultury przedmioty) oraz wniosek o usunięcie z tablic rejestracyjnych numeru wskazującego miejsce rejestracji auta (policja poznaje po nich auta z rezerwatów i sprawdza je szczególnie dokładnie).



Więcej informacji - maj 2003
Więcej informacji - listopad 2002
Więcej informacji - maj 2002

Na podstawie wieści z Internetu, indiańskiej prasy, doniesień z grup poparcia oraz informacji własnych opracował Cień