W tipi


Tipi - jest dla nas domem - lubimy gości, a nie nieproszonych 'włazików';
Jak do niego zapukać? - wystarczy zaskrobać palcem w płótno przy wejściu - jeśli ktoś jest w środku, prawdopodobnie zostaniecie zaproszeni do środka. Odradzamy wchodzenie do tipi przed którym znajdują się skrzyżowane kije - oznacza to zdecydowanie NIE WCHODZIĆ! (gospodarzy np. może nie być w domu lub mogą być bardzo zajęci ;-))

- pierwsza wizyta - w dobrym tonie jest przynieść ze sobą wiązkę chrustu (no, żeby było czym ogrzać się podczas długiego wieczora paląc ognisko)

- miejsce w tipi - gospodarz lub osoba pełniąca tę rolę podczas nieobecność gospodarza wskazuje miejsce, gdzie można usiąść. Wchodząc do tipi starajmy się iść w lewą stronę do prawej (tak jak wskazówki czasomierza) po okręgu za plecami siedzących osób. Czasem jednak jest ciasno i trzeba przejść pomiędzy gościem a ogniskiem - w dobrym tonie jest przeprosić, że na chwile przerywa się komuś dostęp do ognia i po prostu przejść dalej. Honorowym miejsce w tipi znajduje się najczęściej naprzeciwko wejścia - jest to miejsce zarezerwowane na ceremonialne, religijne przedmioty gospodarza lub po prostu znajduje się tam jego legowisko. Możemy się zastanawiać czy jesteśmy mile widzianymi gośćmi w momencie, kiedy wskazane nam zostanie miejsce przy drewnie tuż przy wyjściu. Oczywiście nie należy się tym zbytnio przejmować jeśli w tipi 5 osobowym znajdzie się nagle 15 osób ;-)

- możemy pytać właściwie wszystkich o wszystko; oglądać co jest na widoku, ale nic bez pozwolenia nie bierzemy do rąk, szczególnie tego, co dla nas jest 'indiańskim gadżetem' - dla właściciela może mieć bardzo osobiste znaczenie;

- ogień ma duże znaczenie zarówno dla samych Indian jak i dla indianistów; zanim weń coś wrzucimy (papierki, gumy, folie, niedopałki), zapytajmy czy możemy - najlepiej jednak raczej niczego nie wrzucajmy w ogień prócz drewna! (oczywiście nie wszyscy mieszkańcy tipi tak do tego podchodzą, ale nigdy nie wiadomo jak trafimy, najlepiej po prostu spytać)

 

Informacje na podstawie subiektywnych spostrzeżeń i doświadczeń uczestników zlotów PRPI. Wykorzystanie materiałów wyłącznie po uzyskaniu akceptacji.