BRAVE FESTIVAL 2010 - Wrocław

 

2-9 lipca 2010

 

W tym roku Brave Festival odbędzie się pod hasłem Zaklinacze. Szósta edycja festiwalu będzie podróżą w krainę szamanów, szeptuch, rytualnych tańców i śpiewów towarzyszących autentycznym obrzędom.

 

Do Wrocławia przybędą goście z całego świata, od obu Ameryk po Bałkany i Syberię. Przybędą, by choć na chwilę zakląć czas.

 

W programie głównymi punktami będą filmy dokumentalne oraz BraveDoc, czyli cykl dokumentów prezentujących działanie jednostek walczących z otaczającą je rzeczywistością w imię ochrony tradycji.

 

Jak co roku całkowity dochód z biletów Brave Festival przeznacza na cele charytatywne. W tym roku beneficjentem wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie organizacja pozarządowa Rokpa International prowadząca między innymi projekty edukacyjne w Tybecie.

 

Na stronie www.bravefestival.pl znajdują się aktualne informacje o imprezie i biletach (większość biletów na koncerty NIE jest już dostępna w przedsprzedaży, ale być może da się je nabyć przed koncertami, a wstęp na niektóre spotkania jest wolny).

 

Od poniedziałku (28 czerwca) Organizatorzy zapraszają również do Centrum Festiwalowego, zlokalizowanego jak co roku w budynku Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej - Rynek 58, które czynne będzie w godzinach od 10:00 do 19:00 (każdego dnia).

UWAGA! W dniu odbywania się danej imprezy bilety będzie można kupić tylko w Centrum Festiwalowym.

 

 

 

Rdzenne tradycje Niitsitapii - Prawdziwych Ludzi (USA/Kanada)

 

7 lipca, godz. 15:00, Spotkanie z Indianami Ameryki Pn., Klub Festiwalowy Kamfora, ul. św. Antoniego 24c, wstęp: wolny

7 lipca, godz. 20:30, Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1, Sala Średnia, cena biletów: 30,00 zł

8 lipca, godz. 21:30, Wytwórnia Filmów Fabularnych, ul. Wystawowa 1, Sala Średnia, cena biletów: 30,00 zł

 

 

Trzy pokolenia Indian Ameryki Północnej, stojące na straży prastarych tradycji. Kultura, zwyczaje, rytuały i wierzenia wyrażone za pomocą pieśni, modlitw, tańca i praktyk uzdrawiających. Żywy przekaz i nieprzerwana jego kontynuacja. Tak w skrócie zapowiada się wizyta przedstawicieli indiańskich plemion podczas tegorocznej edycji Brave.

 

O swojej obecnej sytuacji, życiu w rezerwatach i funkcjonowaniu tradycyjnych stowarzyszeń (np. Crazy Dog Society) opowiedzą we Wrocławiu członkowie trzech plemion: Czarnych Stóp, Oglala Lakota oraz Komanczy.

Podczas dwóch wieczornych spotkań przeplatanych muzyką, opowieściami i pieśniami przybliżą nam m.in. specyfikę i funkcje spotkań międzyplemiennych, tzw. pow-wow. Podzielą się doświadczeniem związanym z walką o zachowanie tradycji w nowoczesnym świecie, przedstawią metody radzenia sobie z zagrożeniami niesionymi przez współczesną cywilizację, a także zaprezentują naturalne praktyki uzdrawiające. Podczas osobnego spotkania z członkami grupy będzie można dowiedzieć się, jaka jest obecna sytuacja polityczna i społeczna Indian w Stanach Zjednoczonych.

 

- Źródło: Materiały promocyjne organizatora

 

 

"Występy Indian Ameryki Północnej ze szczepów Czarne Stopy, Cree i Ojibwa odzwierciedlają starożytne tradycje kulturowe, wartości, zwyczaje, rytuały i wierzenia wyrażane za pomocą pieśni, modłów, tańca czy zabiegów leczniczych.

 

Podczas dwóch wieczornych spotkań zaprezentowane zostaną historie o życiu Indian we współczesnych czasach i funkcjonowaniu tradycyjnych społeczności i klanów. Historie te, opowiadające również o indiańskich relacjach międzyplemiennych i spotkaniach pow wow, będą przeplatane muzyką, tańcem i pieśniami.

 

Występy są mocno związane z doświadczeniami dotyczącymi wysiłków podejmowanych w celu zachowania tradycji w dzisiejszym świecie, a także ze współczesną praktyką leczenia naturalnymi metodami. Zostaną też przedstawione wizjonerskie nauki wodza Indian Cree, Poundmakera (Płoszącego Stado), tańczony przez mężczyzn taniec traw, lecznicza pieśń szczepu Ojibwa, duchowe świętowanie roli kobiety w plemieniu Czarnych Stóp i wiele innych elementów indiańskiej kultury."

 

- info od Lori New Breast

 

 

"Leon Rattler - nauczyciel i artysta Blackfeet, lider tradycyjnych stowarzyszeń i Tańców Śłońca, był już w Polsce dwa razy i w sumie nie wymaga przedstawiania; Woody Kipp to stary aktywista AIM, uczestnik okupacji Wunded Knee w 1973 oraz weteran z Wietnamu, pisze artykuły m.in.

do "Indian Country Today", pracował w różnych college'ach indianskich oraz wydał ostatnio książkę o Vietcongu (niezły as!); Lori New Breast to nauczycielka z college'u w Browning, siostra z ceremonii i stowarzyszen, pracuje jako doradca od układania planow biznesowych itp. w rezerwatach."

 

- z maila od Bartka Stranza

 

 

[ Projekt zrealizowany z inicjatywy Bartosza Stranza, Polaka mieszkającego w rezerwacie Czarnych Stóp w Montanie, oraz dzięki wsparciu Trust for Mutual Understanding z Nowego Jorku i Arden2 z Kalifornii. ]

 

 

 

Lorenzo Aillapan, Człowiek-ptak (Poezja Indian Chile)

 

4 lipca, godz. 20:00, Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, cena biletów: 30,00 zł

5 lipca, godz. 14:00, spotkanie z artystą - Lorenzo Aillapan, Klub Festiwalowy Kamfora, ul. św. Antoniego 24c, wstęp: wolny

5 lipca, godz. 20:30, Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, cena biletów: 30,00 zł

6 lipca, godz. 19:00, Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, cena biletów: 30,00 zł

 

 

Ptasia poezja, onomatopeiczne popisy wokalne i ujmująca charyzma jednego z najbardziej zasłużonych dla kultury Mapucze Lorenzo Aillapana to wydarzenie niepowtarzalne na tegorocznej scenie Brave.

 

Urodził się w 1940 roku, w południowochilijskim regionie Rukatraro nad jeziorem Bundi. Między ósmym a dziewiątym rokiem życia otrzymał inicjację od mistrzów plemienia, którzy wyznaczyli go na hombre-pájaro, ‘człowieka-ptaka’. Od tego czasu poświęcił się interpretacji ptasiego śpiewu, który według niego zawsze niesie ze sobą znaczenie, wiadomości i sens.

 

W społeczności Indian Mapucze Lorenzo Aillapan jest pierwszym, który przekształcił umiejętność naśladowania śpiewu ptaków w akt o charakterze artystycznym. Poprzez imitację i reprodukcję nadał tym dźwiękom wyraz i ekspresję. Mapucze uhonorowali go nadając mu imię Ünümche (w języku mapudungun ünüm znaczy „ptak”, a che - „człowiek”).

 

Nieprzypadkowo bliski związek z ptakami nawiązali właśnie Indianie Mapucze, zwani także Araukanami. Zarówno określenie Mapucze (mapu znaczy „ziemia”, che – „człowiek”), jak i nazwa ich języka - mapudungun  (mapu – „ziemia”, dungun – „język”) odzwierciedlają dziedziczną więź, jaką Indianie kultywują w stosunku do ziemi. Od czasów prekolumbijskich zamieszkują oni obszary dzisiejszego Chile oraz południowej Argentyny. W ich codziennym życiu społecznym od zawsze ogromną rolę odgrywali szamani, którzy przewodzili uzdrawiającym rytuałom i uroczystościom. Posiadali też szeroką wiedzę na temat zastosowania ziół leczniczych, a także kamieni i tajemnej mocy zwierząt.

 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora

 

Zobacz też:

 

http://bravefestival.pl/

http://praktycznyprzewodnik.blogspot.com/2010/06/brave-festival-2010-wrocla

w.html

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/94940.html

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/95110.html

http://www.facebook.com/group.php?gid=181747175299