ŚWIATY NA UBOCZU

REZERWATY INDIAN I WIOSKA Z PODLASIA

Spotkanie z Bartoszem Hlebowiczem - autorem dwóch  książek poświęconych tubylczym Amerykanom i ich wspólnym działaniom z mieszkańcami Nowej Woli pod Białymstokiem.

 Data: 15 maja 2009 godzina 18.00

Miejsce: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie  

ul. Kredytowa 1

 „Odnaleźć nasze prawdziwe ścieżki”.

Nanticoke Lenni-Lenapowie i Oneidowie ze Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

W tej pracy sami Indianie mówią najwięcej. Chyba po raz pierwszy polski czytelnik ma możliwość wniknięcia w świat tubylczych społeczności Stanów Zjednoczonych. Autor odkrywa przed nami opowieści o przeszłości, będące zarazem opowieściami o tożsamości, wskazujące na silne poczucie dziedzictwa odrębnego niż dziedzictwo białego człowieka. Narracje o tym, kim są i jak siebie postrzegają współcześni Indianie ze wschodniego Wybrzeża, są głównym tematem analizy.

 

Nowa wola po prostu”

Książka jest rezultatem projektu, jaki autorzy, antropologowie Bartosz Hlebowicz i Alicja Froń, zorganizowali w podlaskiej wsi latem 2007 i 2008 roku wraz z jej najmłodszymi mieszkańcami. Uzupełniają ją zdjęcia i opowieści dzieci z indiańskiego rezerwatu Oneida w Kanadzie, w którym przeprowadzono podobny projekt latem 2007 roku. Z zestawienia zdjęć i słów młodych nowowolan i Indian wynika niezwykły obraz światów - i sposobów ich postrzegania - które okazują się wcale nie tak od siebie odległe jak wskazywałby fizyczny dystans.

„Oneidów znad rzeki  Thames niedaleko Southwold w południowym Ontario poznałem we wrześniu 2001 roku. Przywiózł mnie do nich Robert Doxtator , były pastor i nauczyciel języka oneida. U Oneidów ze stanu Nowy Jork, kuzynów tych znad Thames, on prowadził lekcje z najmłodszymi, ja – badania nad tożsamością...”

Być może pierwszym wrażeniem zabłąkanego w Nowej Woli turysty będzie myśl: "Nic tu nie ma". Ale trzeba umieć słuchać i patrzeć. Dzieci fotografowały własną wioskę, rozmawiały ze starszymi, rysowały ulubione miejsca i zajęcia, nagrywały opowieści starszych. Potem swoje zdjęcia pokazały podczas wystaw na wolnym powietrzu. Kto je obejrzał, nie może mieć wątpliwości, że Nowa Wola jest miejscem wyjątkowym.

Bartosz Hlebowicz

Organizatorzy:

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Indian

Polski Ruch Przyjaciół Indian