Dni Kultury Indiańskiej w Empiku

Bydgoszcz,  27- 29.04.2009r. 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Kultury Indiańskiej w Bydgoszczy.

W dniach od 27 do 29 kwietnia w Bydgoszczy, odbyły się Dni Kultury Indiańskiej. Cała trzydniowa impreza miała miejsce w leżącym w samym centrum miasta salonie Empik, który ujął mnie jako organizatora wielką gościnnością.

Kiedy zastanawiałem się nad programem całego przedsięwzięcia, nie było łatwo dokonać takiego zestawienia pokazów, aby nie tylko zainteresować widza, lecz spowodować, by chciał być z nami codziennie. Dlatego też każdego dnia w godzinach popołudniowych mieszkańcy miasta mogli uczestniczyć w spotkaniach, które miały przybliżyć im różne aspekty indiańskiej kultury, pokazać Tubylczych Amerykanów nie tylko jako zakurzony artefakt minionego czasu, ale nie unikając odniesień historycznych przede wszystkim jako ludzi z krwi i kości, dzisiejszych mieszkańców USA i Kanady, z wszystkimi, dobrymi ale i złymi stronami współczesnej indiańskiej rzeczywistości.

Pierwszy dzień zaczął się od pokazu dokumentalnego filmu, zatytułowanego „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady”. Jego autorka, to Katarzyna Masin z Gdyni, która w swoim filmie bez  First Nations. Po filmie nastąpiła bardziej radosna część spotkania, bowiem kilkudziesięcioosobowa grupa widzów miała okazję zobaczyć przepiękne jak zawsze indiańskie tańce Pow Wow w silnym wykonaniu zespołu Huu Ska Luta, którzy zatańczyli wraz z bydgoszczanami Pauliną Andrzejewską i Radosławem Wdowickim. Tańce wzbudziły wielki entuzjazm publiczności, która gromkimi brawami kwitowała wszystkie pokazy, nagradzając w ten sposób tancerzy, a razem tańczony Round Dance zakończył wspólną zabawę.

Następnego dnia  program DKI wypełniła moja własna prezentacja multimedialna związana z moim udziałem w Najdłuższym Marszu. Już sam tytuł prezentacji „Najdłuższy Marsz czyli tubylcze oblicza USA” mówi sam za siebie i wskazywał widzom i słuchaczom o niewątpliwie indiańskim jej charakterze. Mam nadzieję, że moje refleksje związane z udziałem w tym pięknym przedsięwzięciu, poparte bogatą dokumentacją fotograficzną pozwoliły w jakiejś mierze na pokazanie kawałka Stanów Zjednoczonych przez pryzmat indiańskiego widzenia ich własnej ojczyzny.

Trzeci i ostatni dzień naszych wspólnych imprez wypełniło spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i historykiem – amatorem, jak sam o sobie mówi, Jarosławem Wojtczakiem, autorem wielu książek, w dużej części o Indianach i ważnych wydarzeniach z ich historii. Spotkanie miało bardzo miły i swobodny charakter, do czego znacznie przyczynił się zaproszony przeze mnie gość, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu z licznych podróży zainteresował słuchaczy licznymi i ciekawymi przygodami, w których i Indianie odgrywali czasami główną rolę.

Tydzień przed imprezą, w jednej z wystawowych witryn zorganizowałem niewielką, aczkolwiek imponującą wystawę rękodzieła a  podczas naszych wszystkich spotkań trwał konkurs związany z wiedzą o Tubylczych Amerykanach, w którym nagrodami były ufundowane przez Empik książki (za co serdecznie Empikowi dziękuję!). Mogę tylko nadmienić, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pod koniec trzeciego dnia, a główną nagrodę książkową w konkursie, tj. „Sand Creek” autorstwa Jarosława Wojtczaka wygrała …moja żona, Wiola, o czym poinformowałem widzów, co dodało zapewne pikanterii całemu konkursowi. Niemniej muszę dodać, że sam byłem tym zaskoczony z uwagi na wszystkie prawidłowe odpowiedzi (zapewniam, że bez mojego udziału!) oraz chcę podkreślić, że książka ta ostatecznie trafiła w ręce innego uczestnika konkursu, któremu Wiola ją podarowała.

W ten sposób minęły trzy, mam nadzieję ciekawe popołudnia. Całe wydarzenie zostało wysoko ocenione przez udostępniający nam gościny Empik. Zostało też wysoko ocenione przez zaproszonych przeze mnie gości, co osobiście i dla mnie miało duże znaczenie. Jednocześnie ze swojej strony mogę tylko powiedzieć, że w spotkaniach oprócz bydgoszczan nie zabrakło też udziału grupki bydgoskich indianistów, a co ważne, liczne pytania i żywa dyskusja uczestników, również i z młodszego pokolenia , świadczyła o tym,  że spotkania były udane, a mnie jako ich organizatorowi dały wiele satysfakcji.

                                                                                                         Adam Piekarski 

Program imprezy:

Impreza została przygotowana przez Adama Piekarskiego pod szyldem Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian, we współpracy z Empik Bydgoszcz (salon przy ulicy Gdańskiej 15), który reprezentuje Pani Anna Kubas.


a) poniedziałek, 27.04.

 "POW WOW. Indiański świat tańca".

b) wtorek 28.04.

" Najdłuższy Marsz czyli tubylcze oblicza USA"

c) środa 29.04.

 " Wojny indiańskie. Spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i historykiem Jarosławem Wojtczakiem".

Szczegóły wydarzeń :

Poniedziałek
1.      16.50-17.30 Prezentacja filmu o Indianach Kanady pt. „Śladami rdzennych mieszkańców Kanady”. Autorka filmu to Katarzyna Masin z Gdyni, archeolog, autorka filmów dokumentalnych.

2.   17.30-19.00 występ zespołu z Torunia Huu Ska Luta, który od wielu lat promuje indiańską kulturę związaną z tańcami pow wow. Szeregi zespołu zostaną powiększone o Paulę Andrzejewską i Radosława Wdowickiego - oboje z Bydgoszczy. To profesjonalni tancerze, a  Radosław Wdowicki jako jedyny w Polsce obecnie tańczy widowiskowy tzw. Hoop Dance  (taniec z obręczami).

  Wtorek:

Spotkanie Adama Piekarskiego z czytelnikami Empik. Będzie ono oparte o prezentację
multimedialną związaną z jego uczestnictwem w indiańskim Najdłuższym Marszu, który miał miejsce w USA w 2008 roku i pokazaniem  tubylczego oblicza Stanów Zjednoczonych ( podczas marszu Adam Piekarski przejechał 3500 km przez 10 stanów, przeszedł 325 km, odwiedził liczne indiańskie rezerwaty min. plemion Cheyenne i Arapaho, Sioux, Cherokee, Choctaw,  Creek  ). The Longest Walk 2 czyli Najdłuższy Marsz  został zorganizowany w 2008 roku przez legendarnego założyciela Ruchu Indian Amerykańskich, Indianina Ojibwa Dennisa Banksa, w trzydziestą rocznicę pierwszego marszu z 1978 roku. The Longest Walk 2 trwał od 11 lutego do 11 lipca 2008 roku a jego trasa wiodła z San Francisco do stolicy USA – Waszyngtonu. Główne hasła  Najdłuższego Marszu to: Całe życie jest święte, Ocalmy Matkę Ziemię, Chrońmy święte miejsca.


Całe życie jest święte, ocalmy Matkę Ziemię.
Będziemy iść dla Siódmego Pokolenia, dla naszej młodzieży, dla sprawiedliwości, dla uzdrowienia Matki Ziemi, dla uzdrowienia naszych ludzi cierpiących z powodu cukrzycy, chorób serca, alkoholizmu, uzależnienia od narkotyków i innych chorób.
Pójdziemy przez żywioły różnych pór roku, w deszczu i śniegu, w górach, upale i mrozie, nic nie powstrzyma nas od naszej misji: Całe życie jest święte, chrońmy święte miejsca.
Niech ci, co wątpią, usłyszą nasze zobowiązanie. Niech ci, którzy wierzą, dołączą do nas. Gdy będziemy zmierzać do celu, będzie z nami nasza starszyzna, będą nasze rodziny, dzieci, ludzie wszystkich ras, różnych sposobów życia, z dawnej i dzisiejszej Ameryki. Całe życie jest święte, Sprzątnijmy Matkę Ziemię.
Jeden z naszych celów to kampania „Oczyśćmy Amerykę”. Jest to próba oczyszczenia poboczy dróg ze śmieci zalegających na trasie Najdłuższego Marszu 2008. To monumentalne zadanie włączy uczestników Marszu w globalny, oddolny ruch na rzecz propagowania harmonii z naszym delikatnym środowiskiem. Zmieniające się zespoły będą zbierać je z poboczy, zostawiając za sobą zdrowy i czysty szlak - szlak Najdłuższego Marszu. Zachęcamy wszystkich do naśladowania naszej inicjatywy lokalnie - w marszach w Ameryce i imprezach solidarnościowych na świecie.
Całe życie jest święte, zadbajmy o Matkę Ziemię.

Prezentacja ta będzie uwzględniać  kulturę Tubylczych Amerykanów (w tym rękodzieło), problematykę ich życia codziennego czy zjawiska społeczne występujące współcześnie wśród Indian).

Środa:
spotkanie z pisarzem, podróżnikiem i historykiem Jarosławem Wojtczakiem, którego motywem przewodnim będą jego książki o tematyce dotyczącym wojen indiańskich, ale też o jego podróżach i dorobku pisarskim. ( Jarosław Wojtczak. Rocznik 1955. Absolwent Wydziału Prawa UW. Miłośnik historii, znawca Wielkiej Brytanii i obu Ameryk, indianista, pisarz historyczny,
podróżnik.
Autor artykułów o tematyce historycznej (miesięcznik "Mówią Wieki","Rzeczpospolita") oraz 10 książek, w tym 9 w serii Bitwy Historyczne wydanych w Bellonie, oraz 1 w wydawnictwie Attyka:
"Alamo-San Jacinto 1836" - 1996
"Meksyk 1846" - 1998
"Naseby 1645" - 2000
"Quebec 1756" - 2000
"Big Hole 1877" - 2002
"Bannockburn 1314" - 2003
"Vicksburg 1862-1863" - 2004
"Sand Creek 1864" - 2007
"Boyne 1690" - 2008, oraz
"Powstanie Tupaka Amaru" - 2007.

W maju tego roku ma wyjść najnowsza pozycja, "Puebla-Queretaro 1862-1867" poświęcona wojnie meksykańskiej (interwencja francuska w Meksyku), która będzie jubileuszową, 10 książką napisaną do bellonowskiej serii Bitwy Historyczne).


W poniedziałek zostanie ponadto ogłoszony konkurs w Empiku dla czytelników, związany z wiedzą o Indianach Ameryki Północnej. Konkurs będzie trwał dwa dni (tj. w poniedziałek i wtorek).  Rozstrzygnięcie w środę, na zakończenie całej imprezy. A nagrodami są ufundowane przez Empik książki o tematyce indiańskiej autorstwa Jarosława Wojtczaka (oczywiście dla chętnych z autografem autora).

Do tego dojdzie jeszcze wystawa rękodzieła indiańskiego, która zostanie zorganizowana w salonie Empik przy ulicy Gdańskiej 15, na tydzień wcześniej.----> Portal www.indianie.eco.pl nie odpowiada za przebieg wydarzeń opisywanych w ogłoszeniach <----