V INDIAŃSKI ŚWIAT POW WOW 2006



Za nami piąty "Indiański Swiat" w Katowicach. Organizatorowi Bogdanowi Płonce oraz wszystkim jego uczestnikom i gosciom serdecznie dziękujemy.
Liczymy na wasze wspomnienia, uwagi i fotografie.



Forum Indiańskie: o Pow-wow - Katowice 2006,   o PRPI...
Wyniki konkursów i Galeria na stronie Huu-Ska Luta
Galeria na stronie Ranoresa
Galeria Bartka z Trójmiasta
Galeria Magdy "Minimor"
gazeta.pl: "Festiwal indiański w Katowicach"

Indianie Nisqually i Blackfeet w Polsce




W porozumieniu z władzami AWF w Katowicach została podjęta wspólna decyzja, że sobotni termin V Jesiennego Pow Wow w Katowicach nie ulega zmianie, a jego formuła zostanie stosownie zmodyfikowana. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu.
Bogdan Płonka z Komitetem Organizacyjnym.



Więcej informacji o pow-wow i pobycie Indian Nisqually w Polsce: Strona grupy Huu-Ska Luta
Inne informacje i dyskusja o Pow-wow w Katowicach: Forum Indiańskie www.indianie.info


Mam wielką przyjemność zaprosić członków Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian oraz wszystkich miłośników kultury Indian Ameryki Pn. na 5 urodziny polskiego Pow wow, które odbędą się w sobotę 25 listopada 2006 r. w Katowicach. Po wielu zmaganiach impreza dojdzie jednak do skutku. W ostatniej chwili okazało się, że zorganizowanie tegorocznego Pow wow nie będzie możliwe w starym miejscu czyli w hali „Kolejarz 24”, dlatego z uwagi na czas, który musiałem poświęcić na poszukiwanie nowej sali jestem zmuszony przesunąć to spotkanie na 25 listopad 2006 r. (...to jest już naprawdę ostateczny termin). Przepraszam wszystkich za to całe zamieszanie z ustalaniem terminu, jednak potrzebuję czasu, aby przygotować wszystko zgodnie z moimi zamierzeniami. Moim celem nie jest tylko samo zorganizowanie Pow wow, ale zorganizowanie dobrego Pow wow, dlatego liczę, że będziecie wyrozumiali i wybaczycie mi to małe zamieszanie. Mam nadzieję, że zrekompensuję Wam to w Katowicach.



Miejsce Pow-wow:

Nowa Hala Sportowa AWF

Katowice ul. Mikołowska 72



Hala AWF znajduje się właściwie w centrum Katowic, więc chyba nikt nie będzie miał większych problemów z dotarciem na miejsce.Od dworca PKP piechotą dojdziecie w 10 minut, albo można podjechać autobusem z pod dworca PKP dwa przystanki pod sam AWF. Na pewno każdy wskaże Wam gdzie to jest. Hala jest zupełnie nowym obiektem i jeżeli chcemy z niego korzystać musimy zastosować się do niektórych wymogów właścicieli....Proszę więc wszystkie osoby, które będą chciały brać udział w tańcach INTERTRIBAL (tańce, które przeznaczone są również dla publiczności) o zabranie obuwia zamiennego. Myślę, że nie będzie z tym problemu. Jak zwykle wszyscy mają zapewnione noclegi. Nie zapomnijcie zabrać karimaty i śpiwora. Można również zarezerwować sobie noclegi w hotelu AWF. Tel.0 32 207 54 01 lub http://www.eholiday.pl/noclegi-843

Rezerwacji proszę dokonywać do 10 listopada na hasło: Indiański Świat Pow wow.

Początek Pow wow - godz. 16: 30
Grand Entry - godz. 17:00



Impreza w tym roku zaczyna się trochę pózniej niż w poprzednich latach, ale za to jej zakończenie planowane jest około godz. 24:00

Jak zwykle będą czekały na Was liczne niespodzianki i atrakcje.

Pamiętajmy: Pow wow jest imprezą w czasie której obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu lub narkotyków. W czasie festiwalu będą funkcjonowały osoby wyznaczone do pilnowania porządku.

Koszt uczestnictwa w Pow wow – 12 zł

Swój przyjazd zapowiedziały grupy bębniarzy:

WHITE CROW SINGERS ( Polska ) - host drum

DEAD DOG SINGERS ( Czechy )

MAKA SAPA ( Polska )

Otrzymałem potwierdzenie, że na nasze Pow wow przyjedzie grupa indian NISQUALLY oraz LEON RATTLER z plemienia BLACKFEET ( Leona mieliśmy okazję poznać w Biskupinie ) i BARTEK STRANZ – nasz kolega, który od wielu lat mieszka w rezerwacie Indian BLACKFEET w Montanie.



Nisqually w Polsce

Na prośbę Bartka Stranza chciałbym zamieścić nieco informacjii na temat grupy Indian Nisqually oraz Czarnych Stóp (Blackfeet) , którzy będą brali udział w nadchodzącym Katowickim pow-wow.
Grupa Indian Nisqually przyjeżdzająca wkrótce do naszego kraju jest ściśle związana z Frank's Landing Indian Commmunity. Inicjatorami ich przyjazdu są Allison Gottfriedson (Nisqually) przewodnicząca w Frank's Landing Indian Community i Leon Rattler (Blackfeet) pracujący obecnie dla Frank's Landing Indian Community w charakterze attache kulturalnego i doradcy w programach przywracania Tradycji. Leon jako aktywny członek AIM w latach 70-tych był m.in. zaangażowany w sprawę walki o łowiska łososi w Rezerwacie Nisqually w stanie Washington.
Przybywająca grupa Nisqually liczy 15 osób w skład której wchodzą pieśniarze, tancerze, bębniarze i członkowie Native American Church. Oprócz Indian Nisqually przyjezdżają z nimi 3 osoby z Plemienia Blackfeet z Montany, czyli w sumie grupa liczyć będzie 18 osób. Członkowie Plemienia Blackfeet to Leon Rattler, który jest jednym z liderów Stowarzyszenia Brave Dogs jak również jednym z liderów Tańców Słońca w Rezerwacie Blackfeet w Montanie.
Oprócz Leona przyjezdża jego wnuczka Thanisha Rattler oraz Skunkie ScabbyRobe jeden z członków znanej grupy pow-wow Black Lodge Singers . Oczywiście oprócz grupy Indian w raz z nimi przylatuje do Polski nasz kolega Bartek Stranz, który od 15 lat zamieszkuje w USA . 10 lat swojego życia spędził w Rezerwacie Czarnych Stóp w Montanie - jest jednym z inicjatorów i organizatorów całego przedsięwzięcia. Pobyt całej grupy ma trwać od 18 do 28 listopada, w programie pobytu są planowane m.in. spotkania z byłym Prezydentem RP Lechem Wałęsą, Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wojewodą województwa Pomorskiego .
Ostatnimi punktami w programie pobytu całej grupy jest udział w pow wow w Katowicach , pózniej zwiedzanie Krakowa. Wylot z powrotem 28 listopada z Krakowa.
Mam nadzieję że zamieszczone tu informacje troche rozjaśniają cała sprawę.
Pozdrawiam, Cyprian Świątek


Co jeszcze warto wiedzieć?

Nisqually to plemię z zachodniej części stanu Waszyngton, zamieszkujące rezerwat w pobliżu delty rzeki Nisqually. Rezerwat obejmuje 20 tys. km kw. po obu stronach rzeki i zamieszkuje go blisko 600 osób. Język Nisqually należy do grupy językowej salish, a nazwa plemienia oznacza w tym języku "ludzi z kraju trawy". W przeszłości Indianie Nisqually zamieszkiwali lasy i wybrzeża w dzisiejszym stanie Waszyngton, od Góry Rainier w Górach Skalistych do cieśniny Puget Sound nad Pacyfikiem.
Jak większość plemion tego regionu, Nisqually utrzymywali się z połowów łososia i to właśnie zwierzę było - i dla wielu nadal pozostaje - w ich tradycji święte. Plemię osiedliło się w obecnym rezerwacie pod koniec 1854 roku, gdy zmuszono je do podpisania traktatu z Medicine Creek. Wielu członków plemienia, sprzeciwiających się postanowieniom tego traktatu, walczyło z armią amerykańską w tzw. Wojnie o Puget Sound. Wojna ta trwała w latach 1855-56, a przywódcą Indian Salish był wówczas wódz Lushootseed.
Od połowy lat 60. XX w. Nisqually brali czynny udział w tzw. wojnach rybackich, czyli głośnych protestach Indian Północno-Zachodniego Wybrzeża, domagających się poszanowania swoich traktatowych praw do połowów ryb. Kolejne akcje protestacyjne i solidarnościowe w kraju i na świecie doprowadziły ostatecznie do potwierdzenia przez sąd federalny ich praw traktatowych do połowów łososia na własne potrzeby. Ważną rolę w tych protestach odegrali mieszkańcy społeczności z Frank's Landing nad rzeką Nisqually, której przedstawiciele przyjechali właśnie do Polski i spotkają się z indianistami w sobotę 25 listopada na pow-wow w Katowicach...
Cień


Dyrektor areny – Cyprian Świątek

Mistrz ceremonii ( M.C.) – Marek Ptasiński

Główny sędzia – Robert Piesiecki Bogdan Płonka

Główny tancerz – Marcin Mazurek

Główna tancerka – Urszula Wszołek

Wszelkie pytania, propozycje i zgłoszenia można kierować do Organizatora:
Bogdan Płonka
tel. kom. 500 250 076
e-mail: hehaka@interia.pl


Zapraszam serdecznie tancerzy, bębniarzy oraz osoby zainteresowane handlem w czasie giełdy wyrobów indiańskich. Zachęcam również do działania grupy oraz osoby, które mogą zaprezentowac się w czasie Pow wow ze swymi pomysłami.

BOGDAN PŁONKA


Więcej informacji o pow-wow i pobycie Indian Nisqually w Polsce: Strona grupy Huu-Ska Luta
Inne informacje i dyskusja o Pow-wow w Katowicach: Forum Indiańskie www.indianie.info