60. Konwencja Krajowego Kongresu Indian Amerykańskich

Zalozyciele NCAI w 1944 roku

21 listopada 2003 roku w Albuquerque, w Nowym Meksyku, zakończyła się sześćdziesiąta doroczna Konwencja Krajowego Kongresu Amerykańskich Indian (National Congress of American Indians). Powstały w 1944 roku Kongres jest największą - bo skupiającą ponad 250 plemion - i najbardziej wpływową tubylczą organizacją w USA, stanowiącą forum wymiany i uzgadniania poglądów tubylczych Amerykanów w kluczowych dla nich sprawach.

Ponad 3000 tubylczych delegatów przez tydzień dyskutowało o najważnieszych problemach tubylczych plemion i społeczności Stanów Zjednoczonych, w tym o zbliżających się wyborach prezydenckich, indiańskiej polityce administracji George'a Busha, plemiennej suwerenności, reformie systemu powierniczego, indiańskich kasynach, podatkach i dziesiątkach innych spraw.

Hasłem jubileuszowej Konwencji - odbywającej się na rok przed wyborami prezydenckimi w USA, w których popierający w większości Demokratów indiański elektorat odgrywa coraz większą rolę - było: "Suwerenne Narody - Jeden Mocny Głos".

Konwencja rozpoczęła się od ceremonii uhonorowania Indianki z plemienia Hopiów, Lori Piestewa, pierwszej tubylczej ofiary wojny w Iraku. W ceremonii uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Lori oraz delegacja U.S. Army. Następnie do delegatów przemówili dwaj liczący się kandydaci na urząd prezydenta USA z ramienia Partii Demokratycznej, Dennis Kucinich z Ohio i generał Wesley Clark. Obaj zgodnie z oczekiwaniami obiecali podtrzymanie dotychczasowej formuły stosunków suwerennych plemion z władzami federalnymi oraz zwiększenie rządowej pomocy dla indiańskiej oświaty i opieki zdrowotnej.

Indiańscy delegaci spotkali się także z kilkoma członkami Izby Reprezentantów i wysłuchali nagranych przemówień innych kandydatów na urząd prezydenta. Ataki na obecną politykę administracji Busha i nieudolne Biuro do Spraw Indian (BIA) odpierało też dwóch przedstawicieli obecnych władz federalnych. Ed Thomas, szef Rady Plemiennej Tlingit-Haida z Alaski, omówił aktualny projekt budżetu federalnego podsumowując, że chociaż urzędnicy znają wielkie potrzeby Kraju Indian, to niechętnie przeznaczają środki na ich zaspokojenie.

Dużym zainteresowaniem delegatów cieszyły się sesje poświęcone zagadnieniom ekonomicznym. Mowa na nich była m.in. o podnoszeniu niewielkiej zwykle wiedzy Indian na tematy finansowe, sposobach rozwoju drobnej przedsiębiorczości i pomysłach na przyciąganie inwestycji do rezerwatów. Skrytykowano dwa projekty ustaw grożących opodatkowaniem firm należących do Indian w tym sprzedaży prowadzonej przez Internet.

Jeden dzień obrad poświęcono tematyce zdrowia i kultury fizycznej. Popularyzujący prozdrowotne zachowania marsz delegatów w centrum Albuquerque prowadził słynny zawodowy golfista z plemiena nawahów, Notah Begay. Kierownictwo Indiańskiej Służby Zdrowia (HIS) podpisało z firmą Nike nową umowę o promowaniu zdrowego stylu życia wśród Indian.

Po raz pierwszy w historii delegaci NCAI wysłuchali też wystąpienia dyrektora FBI, Roberta S. Muellera III, który mówił o działaniach agencji w Kraju Indian, w tym o walce z przestępczością i stosowaniem przemocy wobec dzieci oraz o rozwiązywaniu rozmaitych problemów przygranicznych.

Przedstawiciele Biura do Spraw Indian (BIA), w tym jego specjalny delegat do spraw powierniczych Ross Swimmer, dyskutowali z delegatami na konwencję kwestie tubylczych ziem pozostających pod opieką powierniczą władz federalnych, problemy stosunków plemion z władzami stanowymi oraz specyficzne potrzeby tubylców w zakresie pomocy społecznej dla dzieci i ofiar przemocy w rodzinie.

Wśród tematów budzących szczególne zainteresowanie uczestników Konwencji nie zabrakło jak zwykle spraw związanych z ochroną świętych indiańskich miejsc, zabytkowych przedmiotów kultu, tubylczych języków i ceremonii religijnych, problemów z realizacją praw traktatowych, przepisów regulujących zasady prowadzenia kasyn i salonów gry w rezerwatach, a także kwestii ochrony środowiska w rezerwatach i ich sąsiedztwie.

Będący od 2001 roku Przewodniczącym Krajowego Kongresu Amerykańskich Indian Tax Hall został ponownie wybrany na kolejną dwuletnią kadencję. Wiceprzewodniczącym NCAI został Joe Garcia z Puebla San Juan w Nowym Meksyku. Na sekretarza Kongresu wybrano ponownie Juanę Majel z Grupy Pauma-Juima Indian Luiseno z Kalifornii, a na skarbnika - Rona Allena, szefa Plemienia Jamestown S'Klallam ze stanu Waszyngton.

Na podstawie www.indianz.com opracował Cień