Indianiści w Internecie?!
czyli 10 życzliwych (?) porad
dla poznającego Internet indianisty

Przeglądaj systematycznie internetowe strony polskich indianistów (możesz to robić np. ze strony "Indianie z różnych stron", bezpośrednio ze spisu treści naszej strony (po lewej stronie), lub z dowolnej innej strony z linkami do ludzi związanych z nami, czyli Polskim Ruchem Przyjaciół Indian. Zwracaj uwagę zarówno na tematy wspólne (zapewne ważne i ciekawe, skoro nas łączą), jak i na to co je różni - nie wszyscy indianiści są tacy sami, bywają między nami także spore - choć nie zawsze i nie dla wszystkich oczywiste - różnice :)

Wyszukuj zwłaszcza aktualne informacje o rozmaitych imprezach i spotkaniach polskich indianistów. Spróbuj wybrać się na kilka z nich - np. na takie, które najbardziej Cię zainteresowały, które odbędą się gdzieś w Twoim regionie lub w innym ciekawym dla Ciebie miejscu, albo po prostu na dowolną najbliższą z nich. Nie zrażaj się, jeśli "pierwsze podejście" nie będzie zbyt udane - kolejne w innym czasie, miejscu, składzie i okolicznościach może być całkowicie odmienne! :) Dziel się z nami swoimi wrażeniami!

Koniecznie wybierz się - choć na chwilę - na letni Zlot Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian - podstawowe informacje o nim znajdziesz na większości stron polskich indianistów (także na naszej stronie). Jeśli nie uda ci się w tym roku - nie załamuj się - za rok będzie następny! :) Wykorzystaj jak najlepiej czas przed Zlotem - poznaj innych przyjaciół Indian i dowiedz się jak najwięcej o Indianach! (zaczynając np. od "PRaktycznego Poradnika Indianisty"

Nawiąż kontakt z innymi internetowymi przyjaciółmi i miłośnikami Indian. Napisz do nich maila, a najlepiej kilka - nie zawsze mogą odpisać "od ręki" wszystkim nieznajomym :(. Wpisuj się im do Księgi Gości (ile razy masz chęć lub coś do przekazania), postaraj się spotykać i rozmawiać z nimi "na chacie" (np. u Żuczków), a jak trafisz na interesującą Cię listę dyskusyjną lub forum - zapisz się na nie. Pamiętaj też, że istnieją także bardziej tradycyjne sposoby kontaktu - telefony, listy - i że na dłuższą metę nic nie jest w stanie zastąpić osobistych spotkań "na realu" :(

Nie ograniczaj się do utartych ścieżek - skorzystaj np. z Google lub dowolnej wyszukiwarki i przeglądaj zasoby internetu (nie tylko krajowe), wyszukując interesujące Cię informacje z indiańskiego podwórka. Korzystaj z różnych słów kluczowych (nie tylko "Indianie", "Lakota", "tipi", czy "PRPI"), używaj kombinacji słów kluczowych, porównuj efekty działania różnych wyszukiwarek, poszukuj nowości. Swoimi odkryciami i informacjami dziel się z innymi indianistami - zapewne spotkają się z życzliwym zainteresowaniem i mogą stać się okazją do bliższej znajomości i dyskusji :)

Nawet jeśli sprawia Ci to trudności - nie znasz dobrze języka :(, masz wolne łącze :(( - przeglądaj obcojęzyczne zasoby www (nie tylko po angielsku - bywają niezłe strony np. po niemiecku, francusku, hiszpańsku, po czesku, słowacku, a nawet po rosyjsku! :)) Wykorzystaj to jako dodatkową okazję i motywację do nauki języków obcych, powiększania swojej wiedzy o Indianach i dzielenia się nią z innymi. Im więcej się dowiesz i nauczysz, tym cenniejsza będzie znajomość z Tobą :)

Jeśli czujesz się na siłach, możesz stworzyć swoją własną "indiańską" stronę www :). Ale zastanów się, może szkoda Twojego wysiłku, jeśli nie masz akurat dość czasu, wiedzy, umiejętności lub materiałów, by Twoja strona była w przyzwoita technicznie, uporządkowana, aktualna i po prostu - interesująca. Na początek może wystarczyć nawiązanie współpracy z autorami innych już istniejących stron (lub wydawcami tradycyjnych drukowanych publikacji, takich jak "Tawacin") czy "Wabeno" i podrzucanie im swoich pomysłów i uwag :) Przecież razem możemy lepiej się poznać i więcej osiągnąć! :) My też liczymy na nowych współpracowników!

Nie dziw się nikomu i niczemu - internetowy świat Indian, ich miłośników i przyjaciół może się okazać bogatszy i bardziej zaskakujący, niż się tego spodziewałeś! :) Poza tym - indianiści z internetu to tylko drobna i niekoniecznie najciekawsza część naszego Ruchu. Weź poprawkę na nasze nieuniknione wady i słabości - niesystematyczność, nieprofesjonalizm, egoizm, czy lenistwo :(. Nie bój się wytykać nam naszych błędów, ale bądź też wyrozumiały i tolerancyjny - czasem i Ty możesz nie mieć racji :)

Nie spodziewaj się, że wiemy już wszystko i znamy odpowiedzi na każde Twoje pytanie... Być może to właśnie Twoja - skromna nawet - wiedza i ukryte umiejętności, Twoja szczera chęć do współpracy z nami i szlachetna potrzeba pomagania Indianom są nam wszystkim najbardziej potrzebne :) Twoje pytania, propozycje, poszukiwania mogą trafić na FORUM (wystarczy do nas napisać).

Pamiętaj, że aby trafić do Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian nie musisz się nigdzie zapisywać :). Żeby być wśród nas nie trzeba się rejestrować, ani za nic płacić! :). Jeśli wszedłeś na tę stronę i przeczytałeś tych kilka zdań, to być może właśnie w tym momencie stałeś się jednym z nas!!! :))

Dziękujemy za odwiedziny i witamy Cię w Twoim pierwszym (być może) TIPI - Towarzystwie Internetowych Przyjaciół Indian!



Indianie z różnych stron...

Powrót do strony głównej PRPI